ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Διακρίσεις EUSO 2019
11. 01. 2019

Το γενικό λύκειο της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής πέτυχε πολύ σημαντικές διακρίσεις στον τοπικό διαγωνισμό EUSO2019 που έγινε στις 9 Δεκεμβρίου 2018 για τα σχολεία της Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Ο διαγωνισμός γίνεται κάθε χρόνο στα μαθήματα Φυσική, Χημεία, Βιολογία και περιλαμβάνει θεωρητικό και πειραματικό μέρος. Οι μαθητές καλούνται να εκτελέσουν από ένα πείραμα στα παραπάνω μαθήματα, να πάρουν τις απαραίτητες μετρήσεις να τις επεξεργαστούν και να βγάλουν τα αντίστοιχα συμπεράσματα. Διοργανώνεται από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε) με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και αποτελεί την πρώτη φάση του πανευρωπαϊκού διαγωνισμού. Η ομάδα του σχολείου πήρε την πρώτη θέση στη Φυσική, τη δεύτερη θέση στη Χημεία και τη δεύτερη θέση στη  Βιολογία. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι συνολικά και στα τρία μαθήματα πήρε τη δεύτερη θέση. Έτσι η ομάδα μας προχωρά και στην επόμενη φάση, τον Πανελλήνιο διαγωνισμό για τη Βόρεια Ελλάδα που θα γίνει στις Σέρρες το Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2019 από τον οποίο θα προκύψει η ομάδα που θα συμμετάσχει στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό EUSO2019 που θα γίνει στην Πορτογαλία. Την ομάδα του σχολείου αποτελούν οι μαθήτριες της Β λυκείου Ευαγγελία Βουδούρη, Ιωάννα Κωνσταντινίδου και Στυλιανή Σαπαντζή με μέντορες τους καθηγητές του σχολείου Ελένη Γιαννιού (Χημεία), Αντωνία Κωτούλα (Βιολογία) και Εμμανουήλ Πεδιωτάκη (Φυσική).

Διακρίσεις EUSO 2019