ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Workshop Γενικής Διεύθυνσης Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής
19. 10. 2023

Στις 19 Οκτωβρίου, 21 μαθητές της Β΄ τάξης Γενικού Λυκείου συμμετείχαν σε workshop που διοργανώθηκε από τη Γενική Διεύθυνση Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που εδρεύει στις Βρυξέλλες. Το workshop, στο οποίο συμμετείχαν σχολεία από διάφορα μέρη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, επικεντρώθηκε στην πολυγλωσσία και τις ευκαιρίες που προσφέρει η εκμάθηση ξένων γλωσσών. Οι μαθητές μας αρχικά παρακολούθησαν ομιλία από τον Ιωάννη Οικονόμου, γλωσσολόγο και μεταφραστή που μιλάει 32 γλώσσες. Στη συνέχεια, χωρίστηκαν σε ομάδες και συνομίλησαν  με επαγγελματίες μεταφραστές που εργάζονται για την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, οι οποίοι μοιράστηκαν το πάθος τους για τις γλώσσες και τις εμπειρίες τους, ενώ απάντησαν και σε ερωτήσεις των μαθητών μας που σχετίζονταν με την εκμάθηση γλωσσών και τις επαγγελματικές προοπτικές που αυτή προσφέρει.

Workshop Γενικής Διεύθυνσης Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής