ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Συμμετοχή ομάδας του club ρομποτικής στον διαγωνισμό ρομποτικής First Lego League
12. 03. 2023

Την Κυριακή 12 Μαρτίου 2023, δέκα μαθητές της Α τάξης του Γενικού Λυκείου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και του club ρομποτικής, Στυλιανός Χατζηφωτίου, Δημήτρης Φέκας, Φοίβος Ταρασίδης, Γιάννης Σινάκος, Δημήτρης Τσιμπουσλής, Ιωάννα Ασλανίδου, Γιώργος Δαϊλίδης, Δημήτρης Θεοπίδης, Μαρίζα Παρούτη, Θοδωρής Αρβανίτης, συμμετείχαν στον διαγωνισμό ρομποτικής First Lego League (FLL) που πραγματοποιήθηκε  στην Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης. Ήταν ο προκριματικός γύρος της Κεντρικής Μακεδονίας για την  πρόκριση στον πανελλήνιο τελικό.

Η ομάδα απέσπασε ένθερμα σχόλια και για την παρουσία της και για το project της, αλλά και για το robot game.

Tην πρόκριση πήραν 16 από τις 52 ομάδες. Η ομάδα μας τερμάτισε στην 17η θέση.