ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Το πείραμα του Ερατοσθένη
20. 03. 2019

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου (Εαρινή Ισημερία) το μεσημέρι η Β τάξη γενικού λυκείου  επανέλαβε το πείραμα που έγινε από τον Ερατοσθένη το 240 π.Χ. της μέτρησης της περιφέρειας της Γης. Οι μαθητές μέτρησαν πολλές φορές το μήκος της σκιάς μιας κατακόρυφης ράβδου στο χρονικό διάστημα που ο Ήλιος μεσουρανούσε και στη συνέχεια με κατάλληλη επεξεργασία των μετρήσεων υπολόγισαν τις τιμές της περιφέρειας και της ακτίνας της γης. Το σχολείο μας συμμετείχε σε ένα project μαζί με πολλά άλλα σχολεία της Ελλάδας και του εξωτερικού που την ίδια μέρα έκαναν το ίδιο πείραμα. Η δράση αυτή οργανώθηκε από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ).

Εκτελώντας το ιστορικό αυτό πείραμα, οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα

·      να παρατηρήσουν τη σχετική κίνηση των ουράνιων σωμάτων

·      να πειραματιστούν και να χρησιμοποιήσουν τις Νέες Τεχνολογίες εποικοδομητικά

·      να οδηγηθούν με τρόπο πρωτότυπο στην κατάκτηση της γνώσης

·      να συνεργαστούν εποικοδομητικά μεταξύ τους και με μαθητές άλλων σχολείων

·      να γνωρίσουν το μεγαλείο της εξέχουσας προσωπικότητάς ενός μεγάλου επιστήμονα και ιστορικά στοιχεία της εποχής του

·      να συνειδητοποιήσουν τη διαχρονική συνεισφορά του ελληνικού στοιχείου στην ιστορία της Επιστήμης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το «Πείραμα του Ερατοσθένη», συγκαταλέγεται στα 10 ωραιότερα πειράματα στην Ιστορία της Φυσικής (δημοσίευση στο περιοδικό Physics Word, New York 2002) και υλοποιείται με ελάχιστα μέσα και με απλή διαδικασία. Με την απλότητα όμως αυτή, είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό το ότι κατορθώνει να

·      διδάσκει τις βασικές αρχές της ερευνητικής μεθοδολογίας βιωματικά στους συμμετέχοντες

·      οδηγεί στην αποδοχή της χρησιμότητας των Θετικών Επιστημών για την κατανόηση του σύμπαντος κόσμου

·      προσελκύει το ενδιαφέρον των μαθητών και μαγνητίζει τη σκέψη αρκετών, καλλιεργώντας τη στάση τους απέναντι στις Θετικές Επιστήμες.

Το πείραμα του Ερατοσθένη