ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Πρόκριση στο εθνικό τελικό του διαγωνισμού F1 in schools 2022 για την ομάδα Deos Racing της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής.
12. 02. 2022

Η ομάδα Deos Racing  προκρίθηκε στον εθνικό τελικό του διαγωνισμού F1 in schools για τη σχολική  χρονιά 2021 - 2022

Η Deos Racing είναι μια ομάδα μαθητών του Γενικού Λυκείου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής που εξασφάλισαν, μετά από σκληρή δουλειά, την πρόκρισή τους στην τελική φάση του πανελλήνιου STEM μαθητικού διαγωνισμού Formula1

Η  ομάδα με αρχηγούς την Ιωάννου Μαρία,  Σαπαντζή Βασιλική, Μαρκοπούλου       Σάντη και  Χαραλαμπίδη Γεώργιο και άλλων 20 μαθητών -υπό την επίβλεψη του καθηγητή Φυσικής και υπεύθυνου της ομάδας κ. Νίκου Πεγιόπουλου- μελέτησαν μηχανικά, αεροδυναμικά, σχεδίασαν και κατασκεύασαν δύο αμαξίδια για να διαγωνιστούν σε αγώνες ταχύτητας.

Εκτός από τις γνώσεις στη Μηχανική κατασκευών, τη Φυσική και το Βιομηχανικό σχεδιασμό, απέκτησαν τεχνογνωσία σε ζητήματα καινοτομίας και επιχειρηματικότητας, δουλεύοντας ομαδικά στα πρότυπα επαγγελματικών ομάδων μηχανοκίνητου αθλητισμού.

Ο F1 in Schools Greece είναι ένας STEM διαγωνισμός για μαθητές λυκείου. Παρόλο που επικεντρώνεται στο σχεδιασμό ενός αμαξιδίου F1, είναι ένας πολύπλευρος διαγωνισμός, που εξετάζει τις δεξιότητες των μαθητών σε διάφορα επίπεδα όπως το marketing, η εύρεση χορηγιών και η παρουσία στα socialmedia.

Instagram: deosracing

Facebook: Deos Racing AFS