ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Προχωρημένα μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων (Masterclasses): Το πείραμα "ALICE"
06. 12. 2016

Οι μαθητές της Β’ Γενικού Λυκείου Ελευθερία Βογιατζόγλου, Νεφέλη Ιβάνοβιτς και Βασίλης Μπουφίδης συμμετείχαν στην ημερίδα «Προχωρημένα μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων (Μasterclasses): το πείραμα ALICE» που διοργάνωσε το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών σε συνεργασία με το CERN. Στην ημερίδα συμμετείχαν συνολικά 24 τριμελείς ομάδες μαθητών από Λύκεια της Ανατολικής Θεσσαλονίκης.

Στις δύο κεντρικές ομιλίες  μίλησαν ο κ. Χρήστος Ελευθεριάδης, Καθηγητής Τμ. Φυσικής, Α.Π.Θ., για «Στοιχειώδη Σωματίδια και Δυνάμεις στη Φύση: Η Φυσική στο CERN» και η κ. Δέσποινα Χατζηφωτιάδου, Ph.D., Ερευνήτρια στο Εθνικό Ινστιτούτο Πυρηνικής Φυσικής της Ιταλίας και στο CERN, για το «ALICE – το πείραμα των βαρέων ιόντων στο Μεγάλο Επιταχυντή Αδρονίων του CERN». Κατόπιν οι μαθητές σε ομάδες των τριών, έκαναν ταυτοποίηση - αναγνώριση γεγονότων σε προσομοίωση στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, κάνοντας χρήση πραγματικών δεδομένων από το πείραμα ALICE. Την παρουσίαση και το συντονισμό του εργαστηριακού μέρους της ημερίδας είχαν η κ. Δέσποινα Χατζηφωτιάδου και ο κ. Δημήτρης Ηλιάδης, Ph.D., ερευνητής στο Τμ. Φυσικής, Α.Π.Θ.

Προχωρημένα μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων (Masterclasses): Το πείραμα