ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
3η θέση στον Πανελλήνιο διαγωνισμό EUSO 2019
29. 01. 2019

Οι επιτυχίες στο διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών EUSO2019 συνεχίζονται!Η ομάδα του Γενικού Λυκείου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής αποτελούμενη από τις μαθήτριες της Β λυκείου: Βουδούρη Ευαγγελία, Κωνσταντινίδου Ιωάννα και Σαπαντζή Στέλλα κατέλαβε την 3η θέση στον Πανελλήνιο διαγωνισμό EUSO 2019 (Βόρειας Ελλάδας) που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 26-1-2019 στις Σέρρες. Ο διαγωνισμός πειραμάτων στα μαθήματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας EUSOδιοργανώνεται κάθε χρόνο από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων ΕΚΦΕ (ΠΑΝΕΚΦΕ) με σκοπό την επιλογή των ομάδων που θα μας εκπροσωπήσουν στον Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό, που εφέτος θα πραγματοποιηθεί στη Λισαβώνα της Πορτογαλίας.Οι μαθητές ως αποτέλεσμα της τρίτης θέσης που κατέλαβαν στο διαγωνισμό, κέρδισαν επίσης τη δωρεάν συμμετοχή τους στο 2ο Θερινό Σχολείο Φυσικών Επιστημών που διοργανώνει στα τέλη του Ιουνίου η ΠΑΝΕΚΦΕ στην Αθήνα με χορηγό τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ.Η Αμερικανική Γεωργική Σχολή συγχαίρει τους μαθητές για την προσπάθεια και την επιτυχία τους, αλλά και τους καθηγητές τους Γιαννιού Ελένη, Κωτούλα Αντωνία και Πεδιωτάκη Εμμανουήλ  που ανέλαβαν την προετοιμασία της ομάδας για τη συμμετοχή της στο διαγωνισμό.

3η θέση στον Πανελλήνιο διαγωνισμό EUSO 2019