ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Συμμετοχή στην Πανελλήνια Μαθητική Διημερίδα με θέμα «Ο Αριστοτέλης στο Σχολείο του Σήμερα».
19. 04. 2019

Την Πέμπτη 18 Απριλίου, μαθητές της Α΄ και Β’ τάξης του Γενικού Λυκείου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής συμμετείχαν στην Πανελλήνια Μαθητική Διημερίδα που διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας στη Νάουσα με θέμα «Ο Αριστοτέλης στο Σχολείο του Σήμερα». Η εργασία των μαθητών με τίτλο «Η Scala Naturae του Αριστοτέλη» εντάσσεται στη θεματική ενότητα «Ο Αριστοτέλης σε σχέση με τον Φυσικό Κόσμο» και εξετάζει την κλίμακα της φύσης που συνέλαβε και ανέπτυξε ο Αριστοτέλης επηρεάζοντας καθοριστικά την ανάπτυξη της σύγχρονης Βιολογίας και Ζωολογίας.