ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Ψυχολογική υποστήριξη μαθητών - Ομαλή συμβίωση
20. 02. 2017

Η ψυχοεκπαιδευτική ομάδα του Κέντρου Υποστήριξης Μαθητών που αποτελείται από την κυρία Κατερίνα Σταματίκα, Ειδική Παιδαγωγό και την Ελένη Περράκη, Ψυχολόγο, πραγματοποίησαν μια συνάντηση με τις μαθήτριες  που μένουν στο οικοτροφείο με σκοπό την προαγωγή διαλόγου γύρω από το θέμα της ομαλής συμβίωσης.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, στο πρώτο μέρος, τα κορίτσια έλαβαν μέρος σε βιωματικές δραστηριότητες που συμπεριλάμβαναν διαδραστικά παιχνίδια γνωριμίας,  εμπιστοσύνης και συνεργασίας. Στο δεύτερο μέρος έγινε μια συζήτηση γύρω θέματα που απασχολούν τις μαθήτριες ως προς τη συγκατοίκηση, τις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίζουν και πιθανούς τρόπους επίλυσης μέσω της επικοδομητικής επικοινωνίας.

Ψυχολογική υποστήριξη μαθητών - Ομαλή συμβίωση