ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Προετοιμασία μαθητών για σπουδές στις Η.Π.Α
09. 12. 2016

Οι μαθητές των λυκείων μας που ενδιαφέρονται να σπουδάσουν σε Πανεπιστήμια των Η.Π.Α, προετοιμάζονται μεθοδικά, υποστηριζόμενοι από το γραφείο Συμβουλευτικής (College Counseling Office) της Σχολής.

Το γραφείο Συμβουλευτικής βοηθά και υποστηρίζει τους μαθητές με την προετοιμασία των αιτήσεων, την επιλογή πανεπιστημίων, την προετοιμασία για τις τυποποιημένες εξετάσεις (π.χ. SAT, SAT Subject Tests και TOEFL), την επαφή και επικοινωνία με τα κολέγια ή πανεπιστήμια, την προετοιμασία για συνεντεύξεις, τη μετάφραση και ολοκλήρωση εγγράφων για οικονομική ενίσχυση, και, τέλος, την εγγραφή σε ένα πανεπιστήμιο.

Προετοιμασία μαθητών για σπουδές στις Η.Π.Α