ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Αγώνες Λόγου
29. 01. 2020

Την Τρίτη 28 Ιανουαρίουστο πλαίσιο του μαθήματος Νεοελληνική Γλώσσα και ειδικότερα της θεματικής ενότητας “Διάλογος” διενεργήθηκαν Αγώνες Λόγου από τους μαθητές των δύο τμημάτων της Α‘ τάξης του Γενικού Λυκείου. Συγκεκριμένα, κλήθηκαν να επιχειρηματολογήσουν υπέρ ή κατά των ακόλουθων θεμάτων: “Η ελευθερία της έκφρασης δεν έχει όρια” και  “Οι ώρες του μαθήματος των Αρχαίων Ελληνικών πρέπει να μειωθούν στο Λύκειο, ειδικά στην Α’ τάξη”. Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό σ’ αυτή τη μέθοδο διαφοροποιημένης διδασκαλίας, συνεργάστηκαν και ασκήθηκαν στην τέχνη του Λόγου και του Αντιλόγου.

Αγώνες Λόγου