ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Προγράμματα Ανταλλαγών - LFS Pyhra, Αυστρία
12. 05. 2019

Το πρόγραμμα ανταλλαγών της Αυστρίας πραγματοποιήθηκε και την φετινή χρονιά με μεγάλη επιτυχία. Οι μαθητές μας Χρυσαφίδου Νικολέτα, Αγαπητού Κωνσταντίνα, Σδραύκου Ανδρομάχη, Καρακώστας Ζαχαρίας, Κοτζακιουλάφης Χρήστος, Γεωργογιάννης Παναγιώτης και Καραδημητρίου Κώστας με συνοδό την κα Μπέτσια Μαρία φιλοξενήθηκαν στο σχολείο L.F.SPyhraστο St. Pölten. της Αυστρίας για μία εβδομάδα.

Το ταξίδι αυτό ήταν μία υπέροχη εμπειρία καθώς τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά την χώρα του βαλς. Ήρθαν σε επαφή με την καθημερινότητα των μαθητών του L.F.SPhyraκαι παρακολούθησαν μαθήματα αγγλικών και πρακτικής άσκησης στο σχολείο τους. Επίσης επισκέφθηκαν την υπέροχη Βιέννη, το παλάτι της πριγκήπισσας Σίσσυ και άλλα σημαντικά μνημεία τόσο της πρωτεύουσας όσο και της ευρύτερης περιοχής, όπως το διάσημο μοναστήρι Göttweig, το κάστρο Grafenegg και την πόλη Krems. Το Σαββατοκύριακο φιλοξενήθηκαν σε οικογένειες Αυστριακών μαθητών έχοντας έτσι την δυνατότητα να γνωρίσουν την κουλτούρα και τις συνήθειές τους. Οι μέρες  που πέρασαν εκεί ήταν γεμάτες καινούργιες εμπειρίες, γεύσεις και εικόνες που θα τους μείνουν αξεχαστες!

Σίγουρα ο σκοπός αυτών των προγραμμάτων είναι, μεταξύ άλλων, τα ποικίλα εκπαιδευτικά οφέλη που προσφέρουν. Ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί ότι σε αυτό το ταξίδι οι μαθητές μας διασκέδασαν, έκαναν καινούργιους φίλους αλλά επίσης δέθηκαν μεταξύ τους ακόμη περισσότερο και οι δεσμοί φιλίας που δημιούργησαν θα μείνουν για πάντα!

Προγράμματα Ανταλλαγών - LFS Pyhra, Αυστρία