ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Βιωματικά Εργαστήρια Φυσικών Επιστημών – Διαθεματικό εργαστήριο Βιολογίας - Χημείας
07. 11. 2019

Οι μαθητές της Α΄ τάξης του Γενικού Λυκείου στα πλαίσια του απογευματινού προγράμματος των εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών, πραγματοποίησαν διαθεματικό εργαστήριο Βιολογίας- Χημείας. Συγκεκριμένα, έγινε ανατομία σε καρδιά και εγκέφαλο μοσχαριού, όπους παρατηρήθηκαν οι κόλποι, οι κοιλίες της καρδιάς, το πάχος του μυοκαρδίου καθώς και οι βαλβίδες. Στον εγκέφαλο παρατηρήθηκε η φαιά και η λευκή ουσία, οι αύλακες και οι έλικες, καθώς και τα ημισφαίρια του εγκεφάλου και της παρεγκεφαλίδας. Επιπλέον τμήματα του μυοκαρδίου και του λίπους γύρω από την καρδιά, τοποθετήθηκαν σε πυκνό διάλυμα θειικού οξέος και τα παιδιά σημείωσαν μετά από μία εβδομάδα τις παρατηρήσεις τους, σχετικά με την επίδραση του οξέος στους ιστούς.