ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Πρόκριση της ομάδας ρομποτικής της Σχολής μας στον τελικό του Διαγωνισμού STEM STARS GREECE
10. 03. 2020

Πρόκριση της ομάδας ρομποτικής της Σχολής μας στον μεγάλο τελικό στην Αθήνατου διαγωνισμού  STEM STARS GREECE μαζί με άλλες 16 ομάδας απ όλη την Ελλάδα. Στον τελικό προκρίθηκαν 17 ομάδες απ΄ όλη την Ελλάδα.

Η ομάδα που συμμετείχε στον διαγωνισμό αυτό αποτελείται από τρεις μαθητές Α΄ τάξης του Γενικού Λυκείου μας,τους: Μαρία Ιωάννου, Κώστα Τζοβάρα και Δημήτρη Χρήστου. Στην έρευνα βοήθησαν και οι μαθητές της Β΄ τάξης Γενικού Λυκείου μαςΚώστας Μαρκόπουλος, Αθανάσιος Συντριβάνης και Λουίζα Δημτσούδη. Με υπεύθυνο καθηγητή τον Νίκο  Πεγιόπουλο καθηγητή Φυσικής στη Σχολή και υπεύθυνου του clubρομποτικής.

Το θέμα της εργασίας ήταν "Αεροδυναμική και μηχανική".

Έγινε πειραματική έρευνα στην αεροδυναμική στερεών σωμάτων που κατασκευάζουν άνθρωποι και στερεών σωμάτων που δημιουργεί η φύση (π.χ. μια σταγόνα) και μελετήθηκεκατά πόσο τα σώματα που προκύπτουν στη φύση υπερισχύουν των υπολοίπων σωμάτων-στερεών ως προς την αεροδυναμική τους. Επιπλέον διερευνήθηκε το πόσο μεταβάλλεται η τριβή κατά την μεταβολή διαστάσεων των σωμάτων. Για την διεξαγωγή της έρευνας χρησιμοποιήθηκε το πρόγραμμα SOLIDWORKS 2019 και το εργαλείο Flow Simulation. Με βάση τα αποτελέσματα και ως πειραματικό συμπέρασμα  προτάθηκε οι ανθρώπινες κατασκευές αλλά και τα μέσα μεταφοράς να έχουν σχήματα της φύσης για εξοικονόμηση ενέργειας, σταθερότητα και πολλά άλλα.

Σκοπός Διαγωνισμού

Ο Διαγωνισμός STEM STARS GREECE διοργανώνεται με σκοπό να υποστηρίξει, να αναδείξει και να επιβραβεύσει μαθητές/τριες 14-18 χρονών, με ιδιαίτερη κλίση και ταλέντο στις φυσικές επιστήμες, την τεχνολογία, τη μηχανική ή τα μαθηματικά (STEM). Παράλληλα δίνει τη δυνατότητα στους/τις συμμετέχοντες/ουσες να εμβαθύνουν σε έναν επιστημονικό τομέα STEM

Πρόκριση της ομάδας ρομποτικής της Σχολής μας στον τελικό του Διαγωνισμού  STEM STARS GREECE