ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Πρόκριση σε πανελλήνιο διαγωνισμό Ιστορίας
24. 05. 2023

Μια ομάδα εφτά μαθητών της Β' ΓΕΛ προκρίθηκε στον τελικό πανελλήνιου διαγωνισμού Ιστορίας. Το διαγωνισμό διοργανώνει η Εράσμειος Ελληνογερμανική Σχολή στην Αθήνα, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Τουρισμού. Το θέμα του διαγωνισμού ήταν: "Μαθητές-Πρεσβευτές πολιτισμού. Οι μαθητές μάς ξεναγούν στα μνημεία του τόπου τους". Τα παιδιά έπρεπε να επιλέξουν ένα μνημείο της πόλης, να κάνουν έρευνα γύρω από το ιστορικό πλαίσιο του μνημείου, να αναδιφήσουν κείμενα ιστορικά ή λογοτεχνικά για να αντλήσουν πληροφορίες, να βρουν τρόπους βιωματικής πρόσληψης του μνημείου και όλα αυτά να τα παρουσιάσουν υπό τη μορφή τουριστικού οδηγού.

Την ομάδα αποτελούν οι μαθητές του Β' ΓΕΛ:

Κωνσταντίνος Ρίζος

Κωνσταντίνος Πανέρης

Φυλακτία Μπουτιώνη

Κωνσταντίνος Κωφοτόλης

Άρτεμις Νέστορα

Νάσια Αλεξανδρή

Κοραλία Σοφιανού

Την καθοδήγησή τους είχε η φιλόλογος Αγγελική Κώστα

Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί τον Οκτώβριο του 2023 στην Αθήνα.

Στην φωτογραφία είναι οι μαθητές μαζί με την καθηγήτριά τους

Πρόκριση σε πανελλήνιο διαγωνισμό Ιστορίας