ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Εκπαιδευτική επίσκεψη - Κερδύλια
18. 10. 2021

Με σημείο αναφοράς το Ολοκαύτωμα των Κερδυλίων πριν από 70 χρόνια, στις 17 Οκτωβρίου 1941, ξεκίνησαν οι εκδηλώσεις μνήμης για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 στα λύκεια της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής. Το αφιέρωμα ξεκίνησε τη Δευτέρα 18 Οκτωβρίου, όταν ο επίκουρος καθηγητής Σύγχρονης Ιστορίας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας κ. Στράτος Δορδανάς ανέλυσε διεξοδικά στους μαθητές μας τις συνθήκες που οδήγησαν στην εκτέλεση των 250 αμάχων εντάσσοντας το γεγονός στο γενικότερο πλαίσιο της Γερμανικής Κατοχής και του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου.

Την επόμενη μέρα πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο μνημείο του Ολοκαυτώματος στα Κερδύλια. Τοπικοί παράγοντες υποδέχθηκαν τους μαθητές μας με επικεφαλής την αντιδήμαρχο του δήμου Αμφιπόλεως κα Ελένη Πατσιά. Μπροστά στο μνημείο, ο αντιστράτηγος ε.α. Παναγιώτης Χούπης αναφέρθηκε στο γεγονός περιγράφοντας με παραστατικό τρόπο τόσο τις τραγικές στιγμές της εκτέλεσης όσο και τον γολγοθά των επιζώντων, γυναικών και παιδιών. Να σημειωθεί ότι η εκτέλεση στα Κερδύλια στις 17 Οκτωβρίου 1941 είναι η πρώτη που έλαβε χώρα όχι μόνο στον ηπειρωτικό ελλαδικό χώρο αλλά και σε ολόκληρα τα Βαλκάνια. Μετά την ομιλία, οι πρόεδροι των δεκαπενταμελών συμβουλίων του σχολείου μας κατέθεσαν στεφάνι. Η μέρα μας έκλεισε με επίσκεψη στην πόλη των Σερρών.

Εκπαιδευτική επίσκεψη - Κερδύλια