ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Στον τελικό του διαγωνισμού ρομποτικής WRO και οι πέντε ομάδες του club ρομποτικής της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης .
27. 03. 2021

Στον  τελικό του  διαγωνισμού  ρομποτικής WRO  συμμετείχαν την Κυριακη 27 Μαρτίου και οι πέντε ομάδες του club ρομποτικής της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης .

Μετά τους έξι προκριματικούς γύρους προκρίθηκαν στον τελικό, που διεξήχθη  το Σάββατο  27 Μαρτίου 2021, και οι πέντε ομάδες του club ρομποτικής του Λυκείου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής . Οι πέντε ομάδες μας είναι:

AFS Robotics1: Θανάσης Ρακόπουλος, Κυριάκος Παπαστεφάνου

AFS Robotics2: Δήμητρα Χοτίδου, Πέτρος Γκένος  (μια 1η και μια 2η θέση στον προκριματικό γύρο)

AFS Robotics3: Κωνσταντίνος Ιωάννου, Γιώργος Χαραλαμπίδης (μια 3η θέση στον προκριματικό γύρο)

AFS Robotics4: Αγνή Καλαφάτη, Ελευθερία Καλαφάτη

AFS Robotics5: Άννα Μπαλή, Βασιλική Σαπαντζή  (μια 4η θέση στον προκριματικό γύρο)

Προπονητής: Νίκος Πεγιόπουλος, Φυσικός.

Στον διαγωνισμό
Οι μαθητές έπρεπε να λύσουν ένα μαθηματικό πρόβλημα  με προγραμματισμό mindstorms  και  μετά  προγραμματίσαν το  ρομποτάκι σε μια αποστολή που τους είχε δοθεί.

Στον  τελικό του  διαγωνισμού  ρομποτικής WRO και οι πέντε ομάδες του club ρομποτικής της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης .