ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
ISCI INNOVATION SUMMIT
17. 05. 2021

Στις 13 και 14 Μαίου 2021, 12 μαθητές του Γενικού Λυκείου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής συμμετείχαν στο VirtualInnovationSummitπου διοργανώνει το ACSAthens, μαζί με το HisarSchoolIstanbulκαι το CommunitySchoolofNaplesFlorida (U.S.A.).

Το ISCIInnovationSummitείναι ένα καινοτόμο μαθητικό συνέδριο έρευνας και συνεργασίας. Μαθητές που εκπροσωπούν τα σχολεία αναλαμβάνουν να μεταλαμπαδεύσουν τις ιδέες και τις γνώσεις τους μέσα από ωριαία workshopsπου απευθύνονται σε συνομήλικούς τους. Η θεματική ποικίλει από προγραμματισμό και ψυχολογία μέχρι περιβάλλον και μουσική.

Οι 12 μαθητές μας εκπροσώπησαν τη σχολή με τα εξής workshops:

ΡώσηΜαρίνα: Fast Fashion. What can Gen Z do?

ΧοτίδουΔήμητρα& ΓκένοςΠέτρος: The impacts of COVID-19 on our planet

ΡακόπουλοςΘανάσης: Genetically modified food

ΜασούτηΜαριάνα& ΚοτσακιαχίδουΠαρασκευή: Recycle and Re(d)use in our Everyday Life

Γαβριηλίδου Μαρία & Ιωάννου Μαρία: Peerpressure