ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Επιτυχία της ομάδας ρομποτικής της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής στον τελικό του πανελλήνιου διαγωνισμού διαστημικής CanSat.
22. 04. 2019

Θέση στην οχτάδα πήρε στον τελικό του πανελλήνιου διαγωνισμού διαστημικής CanSatστην Αθήνα η ομάδα ρομποτικής της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής.  Συγκεκριμένα, από τις δεκαέξι ομάδες που προκρίθηκαν απ’ όλη την Ελλάδα στον τελικό κατάφεραν μέσα στις τέσσερις ημέρες που διήρκησε ο διαγωνισμός να τερματίσουν μόνο οι οχτώ ομάδες περνώντας όλες τις φάσεις του διαγωνισμού. Στο τέλος ανακοινώθηκαν μόνο οι τρεις πρώτες θέσεις.

Σκοπός του διαγωνισμού ήταν να κατασκευαστεί ένας δορυφόρος, που θα εκτοξευτεί με πύραυλο σε ύψος 1000m και αφού απελευθερωθεί από τον πύραυλο να πέσει με αλεξίπτωτο και καθώς κατεβαίνει να συλλέξει, να αποθηκεύσει και να στείλει με τηλεμετρία σε σταθμό βάσης στο έδαφος δεδομένα σχετικά με τις συνθήκες στην ατμόσφαιρα.

Η ομάδα ρομποτικής της Σχολής κατασκεύασε έναν δορυφόρο σε μέγεθος κουτιού αναψυκτικού και το αλεξίπτωτο. Ο δορυφόρος εκτοξεύτηκε και συνέλεξε δεδομένα για την θερμοκρασία, την ατμοσφαιρική πίεση, τις συντεταγμένες που βρίσκεται ο δορυφόρος κάθε στιγμή και δεδομένα για την UV ακτινοβολία.

Στην συνέχεια έγινε από την ομάδα ανάλυση αυτών των δεδομένων και παρουσίασή τους στους κριτές του διαγωνισμού. Η ομάδα παρουσίασε, βασισμένη σε επιστημονική βιβλιογραφία, τα αποτελέσματα προτείνοντας ποια φυτά μπορούν να καλλιεργηθούν  στην περιοχή και να ευδοκιμήσουν κάτω από τις συγκεκριμένες συνθήκες του περιβάλλοντος και της UV ακτινοβολίας.

Στις τέσσερις ημέρες που διήρκησε ο διαγωνισμός η ομάδα ρομποτικής της Σχολής  την    1η ημέρα  πέρασε όλους τους τεχνικούς ελέγχους για τον δορυφόρο της που κρίθηκε αξιόπιστος και κατάλληλος για εκτόξευση του, την

2η ημέρα εκτοξεύτηκε στο πεδίο βολής των Μεγάρων και συνέλεξε τα δεδομένα, την

3η ημέρα έκανε την ανάλυση των δεδομένων και ετοίμασε την παρουσίασή της και την

4η ημέρα παρουσίασε όλα τα παραπάνω στους κριτές και πήρε την τελική της κατάταξη.

Στην ομάδα ρομποτικής της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, συμμετείχαν οι μαθητές Αικατερίνη Καργιώτη, Ιωακείμ Μπαλτάς, Κωνσταντίνα Ακριτίδου, Στυλιανή Σαπαντζή και Δημήτριος Μαρμάρου. Υπεύθυνος καθηγητής ήταν ο Νικόλαος Πεγιόπουλος καθηγητής Φυσικής στο δευτεροβάθμιο πρόγραμμα της Σχολής.

Επιτυχία της ομάδας ρομποτικής της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής  στον τελικό του πανελλήνιου διαγωνισμού διαστημικής CanSat.