ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΟ ΕΒΡΑΪΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
06. 02. 2023

Τη Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου 2023  τα δύο τμήματα της Β΄τάξης του γενικού λυκείου ξεναγήθηκαν στο εβραϊκό μουσείο Θεσσαλονίκης. Στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών οι μαθητές είχαν ήδη παρουσιάσει εργασίες με θέμα τον Ιουδαϊσμό και το Ολοκαύτωμα. Η ξενάγηση της  επιστημονικής υπεύθυνης του μουσείου Δρ. Ξένιας Ελευθερίου στους χώρους και στα εκθέματά του, εμπλούτισε τις γνώσεις των μαθητών και ταυτόχρονα τους συγκίνησε. Στη συνέχεια, επισκέφτηκαν το μνημείο Ολοκαυτώματος στην Πλατεία Ελευθερίας, προς τιμή των 50.000 Ελλήνων Εβραίων της Θεσσαλονίκης που μαρτύρησαν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης.

ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΟ ΕΒΡΑΪΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ