ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Εορτασμός Αγίου Ιωάννη Χρυσοστόμου - Πανηγύρι Α.Γ.Σ
13. 11. 2019

Στη Σχολή μάς αρέσει να σεβόμαστε τις παραδόσεις είτε αυτές αφορούν τον ελληνικό πολιτισμό είτε τον αμερικανικό. Στο πλαίσιο αυτό γιορτάσαμε και φέτος την γιορτή του πολιούχου μας Αγίου Ιωάννη Χρυσοστόμου. Επίκεντρο του εορτασμού το εκκλησάκι μας, που θεμελιώθηκε στις 26 Αυγούστου 1952 και ολοκληρώθηκε από τους αποφοίτους της Τάξης του ΄54 με πέτρες τις οποίες έφεραν από τα χωριά τους, ως ένδειξη σεβασμού γι΄ αυτό που τους πρόσφερε η Σχολή. Έτσι λοιπόν για εξηκοστή έβδομη φορά πραγματοποιήθηκε η λιτάνευση της εικόνας του Αγίου συνοδευόμενη από το προσωπικό, τους μαθητές όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης που φοιτούν τώρα στη Σχολή, αλλά και πλήθος κόσμου. Στη συνέχεια ακολούθησαν χοροί από το Ομάδα παραδοσιακών χορών και μοιράστηκαν οι πατροπαράδοτοι λουκουμάδες. Τέλος, το πανηγύρι αποτέλεσε μία ευκαιρία για να πουληθούν προϊόντα που προέρχονταν από το Αγρόκτημα αλλά και από τις οικογένεια των μαθητών μας.

Εορτασμός Αγίου Ιωάννη Χρυσοστόμου - Πανηγύρι Α.Γ.Σ