ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Συμμετοχή στα εκπαιδευτικά προγράμματα που διοργανώνονται από το πανεπιστήμιο McNeese State University
02. 09. 2019

Από 7 έως 27 Ιουλίου 12 μαθητές και μαθήτριες του ΕΠΑΛ και του ΓΕΛ, μαζί με μαθητές του κολεγίου Ανατόλια και μαθητές από σχολεία των ΗΠΑ, συμμετείχαν στα εκπαιδευτικά προγράμματα που διοργανώνονται από το πανεπιστήμιο McNeese State Universityστην πόλη LakeCharles της πολιτείας Louiziana στις ΗΠΑ. Οι μαθητές μας συμμετείχαν σε δύο από τα τέσσερα προγράμματα που διοργανώνονται από το πανεπιστήμιο, στο Agricultural, που αφορούσε αγροτικές δραστηριότητες, επισκέψεις σε ερευνητικά εργαστήρια και γεωργικά πανεπιστήμια, καθώς και σε φάρμες, και βιομηχανίες επεξεργασίας και παραγωγής αγροδιατροφικών προϊόντων, όπως ρύζι, ρούμι, μπύρα, μοσχαρίσιο κρέας κ.α. και στο πρόγραμμα Forensicπου ήταν σχετικό με διερεύνηση και ανάλυση στοιχείων εγκλήματος. Τα άλλα προγράμματα του πανεπιστημίου αφορούσαν σε Biochemistryκαι Engineering. Την ευθύνη της οργάνωσης των προγραμμάτων είχε από πλευράς του πανεπιστημίου ο δρ Νικόλαος Κυρίτσης, κοσμήτορας της σχολής Engineering. Οι μαθητές μας απεκόμισαν πλούτο εμπειριών και εικόνων και είχαν την ευκαιρία να διαπιστώσουν από κοντά την οργάνωση της ζωής στις ΗΠΑ και να γνωρίσουν λίγη από την ιστορία και την πολιτιστική κληρονομιά της χώρας, μιας και το πρόγραμμα εκτός των εκπαιδευτικών επισκέψεων, των εργαστηριακών μαθημάτων και των διαλέξεων περιλάμβανε και εκδρομές που πραγματοποιήθηκαν στο μουσείο της NASAκαι στο μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Houstonτου Texas, στο AveryIslandτης Louisiana, όπου βρίσκεται η βιομηχανία παραγωγής Tabasco, καθώς και στην πολύχρωμη και πολύβουη NewOrleans, όπου μεταξύ άλλων επισκέφτηκαν και το μουσείο του Β’ Παγκοσμίου πολέμου. Την οργάνωση του προγράμματος από πλευράς της Σχολής είχε το τμήμα του CollegeCounselingμε τις κυρίες Εύα Κανέλη, CharlotteBaileyκαι Μαρία Μυτιλινάκη-Κένεντυ. Τους μαθητές συνόδευσε ο υποδιευθυντής του ΕΠΑΛ κ. Απόστολος Βουρκούδης.