ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Μαθητικός όμιλος επιχειρηματικότητας- 1ο Βραβείο Καινοτομίας
07. 03. 2017

Η ομάδα επιχειρηματικότητας του σχολείου μας και η εικονική εταιρία των μαθητών με την επωνυμία Vitalis AFS, κέρδισαν το 1ο βραβείο καινοτομίας στην Πανελλήνια Εμπορική Μαθητική Έκθεση 2017 που διοργανώθηκε από το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων. Στην έκθεση έλαβαν μέρος 82 μαθητικές επιχειρήσεις δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων, γυμνασίων και λυκείων, Επαγγελματικών λυκείων και ΕΕΕΕΚ από ολόκληρη την Ελλάδα, παρουσιάζοντας τις επιχειρηματικές τους ιδέες, τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους στους επισκέπτες.

Οι μαθητές του ομίλου επιχειρηματικότητας δημιούργησαν ένα μοντέλο αστικού κήπου, το οποίο βασίζεται στην ενυδρειοπονία. Η ενυδρειοπονία είναι μια συμβιωτική άλλα και βιώσιμη μέθοδος ψαριών και λαχανικών, η οποία συνδυάζει την ιχθυοκαλλιέργεια με την υδροπονία.

Η Vitalis AFS αποσκοπεί να δώσει λύση στην ανεπάρκεια του ελευθέρου χώρου παραγωγής και να εξασφαλίσει την υψηλή ποιότητα των προϊόντων που επιθυμεί ο κάθε καταναλωτής.

Μαθητικός όμιλος επιχειρηματικότητας- 1ο Βραβείο Καινοτομίας