ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
46η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος
19. 12. 2023

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στους χώρους των Λυκείων της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής,  σε συνεργασία  με την Europe Direct Κεντρικής Μακεδονίας, η 46η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος. Από τις 15 μέχρι και τις 18 Δεκεμβρίου 2023, 120 μαθητές Λυκείων της Βόρειας Ελλάδας βίωσαν ένα μοναδικό τετραήμερο πρόγραμμα προσομοίωσης των εργασιών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.  Οι μαθητές-σύνεδροι είχαν τη δυνατότητα να συζητήσουν για τα φλέγοντα Ευρωπαϊκά ζητήματα, να ανακαλύψουν και αναπτύξουν τις ικανότητές τους, να κατανοήσουν τις αρχές του διαλόγου, της συνεργασίας και του σεβασμού καθώς και να προετοιμαστούν για την ανάληψη των ηνίων του μέλλοντος της Ευρώπης.

Οι εργασίες της συνδιάσκεψης βασίστηκαν στη μη-τυπική μάθηση και χωρίστηκαν σε τρεις τομείς:

• Δραστηριότητες Δόμησης Ομάδων (Teambuilding)
  • Εργασίες Επιτροπών (Committee Work) και
  • Γενική Ολομέλεια (General Assembly).

Κατά τη διάρκεια του Teambuildingοι μαθητές-σύνεδροι χωρίστηκαν στις Επιτροπές και συμμετείχαν σε δραστηριότητες για την εδραίωση του ομαδικού πνεύματος και την καλύτερη δυνατή επικοινωνία. Στο Committee Work οι μαθητές-σύνεδροι διαμόρφωσαν και συζήτησαν τις ιδέες τους με σκοπό κάθε Επιτροπή να καταρτίσει ένα ομόφωνο Ψήφισμα με βάση τις αποφάσεις τους (Resolution). Τα επιμέρους Ψηφίσματα συζητήθηκαν στη συνέχεια σύμφωνα με τις κοινοβουλευτικές διαδικασίες από τη Γενική Ολομέλεια της Συνδιάσκεψης (General Assembly) στο πλαίσιο της οποίας, μετά από εκτενή διάλογο, τέθηκαν σε ψηφοφορία.

Η φετινή θεματική της Συνδιάσκεψης ήταν:

«Αέναη Άνθηση των Νέων: Επαναξιολογούμε τις παιδαγωγικές μεθόδους και επενδύουμε στη δια-βίου μάθηση» - «PerpetualBloomoftheYouth: Re-evaluatingpedagogicalmethodsandinvestinginlifelonglearning».

Τα Λύκεια μας εκπροσώπησαν οι μαθητές: Ελεονώρα Λιάνη (Γ ΓΕΛ), Βασιλική Τάσιου (Γ ΓΕΛ), Κατερίνα Αχλιώπα (Γ ΕΠΑΛ), Πέτρος Κατρακούλης (Γ ΕΠΑΛ).

Οι μαθητές μας Βασιλική Τάσιου (Γ ΓΕΛ) και Πέτρος Κατρακούλης (Γ ΕΠΑΛ) διέπρεψαν καθώς επιλέχθηκαν στους 8 που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα και το ΕΚΝΕ στην ερχόµενη 100η Διεθνή Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων, η οποία θα λάβει χώρα στη Κωνσταντινούπολη της Τουρκίας, το διάστηµα 4 µε 12 Μαΐου 2024. Οι μαθήτριες Ελεονώρα Λιάνη (Γ ΓΕΛ) και Κατερίνα Αχλιώπα (Γ ΕΠΑΛ) επιλέχθηκαν στους 22 που θα στελεχώσουν  άλλες αποστολές του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων σε Διεθνή Φόρα καθώς και Περιφερειακές και Εθνικές Συνόδους άλλων Επιτροπών του ΕΚΝΕ σε όλη την Ευρώπη, ή σε αντικατάσταση των πρώτων οκτώ σε περίπτωση κωλύματος αυτών.

46η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος