ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Εκδρομή στα Οχυρά του Ρούπελ
18. 10. 2022

Στο πλαίσιο του εορτασμού της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 οι μαθητές και οι μαθήτριες των Λυκείων μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν και να ξεναγηθούν, την Τρίτη 18 Οκτωβρίου 2022,  στα Οχυρά του Ρούπελ,  στην ελληνοβουλγαρική μεθόριο. Οι στρατιώτες και οι αξιωματικοί των Οχυρών αναφέρθηκαν στον σκοπό κατασκευής τους καθώς και στη γενναία αντίσταση των Ελλήνων στρατιωτών κατά τη διάρκεια της γερμανικής εισβολής, τον Απρίλιο του 1941. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στις υπόγειες στοές των οχυρών. Οι πρόεδροι των δύο δεκαπενταμελών συμβουλίων κατέθεσαν δάφνινο στεφάνι τιμώντας έτσι τη μνήμη των ηρώων, που υπερασπίστηκαν την πατρίδα μας σε εκείνη τη δύσκολη περίοδο.

Εκδρομή στα Οχυρά του Ρούπελ