ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Μαθητικός όμιλος επιχειρηματικότητας
09. 02. 2017

Στο πλαίσιο της συμμετοχής τους στον όμιλο επιχειρηματικότητας του σχολείου μας, οι μαθητές μας δημιουργούν τη δική τους εταιρία και κατανοούν τα στάδια λειτουργίας της. Μέσα από τη βιωματική αυτή εμπειρία, μαθαίνουν πώς μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις κλίσεις και τα ταλέντα τους για να στήσουν και να λειτουργήσουν σωστά την επιχείρησή τους. Δουλεύοντας ως εταιρεία, οι μαθητές διενεργούν εκλογές, εκλέγουν τους διευθυντές τους, μαθαίνουν τις αρμοδιότητες των διαφόρων τμημάτων μίας επιχείρησης, επιλέγουν το προϊόν που θα κατασκευάσουν και συντάσσουν το επιχειρηματικό σχέδιο της εταιρίας. Οι μαθητές παράγουν και πωλούν το προϊόν τους, μαθαίνοντας τεχνικές πωλήσεων.

Τη φετινή χρονιά, οι μαθητές μας θα κατασκευάσουν ένα μοντέλο αστικού κήπου, το οποίο θα βασίζεται στην ενυδρειοπονία. Η ενυδρειοπονία είναι μια συμβιωτική άλλα και βιώσιμη μέθοδος ψαριών και λαχανικών, η οποία συνδυάζει την ιχθυοκαλλιέργεια με την υδροπονία.

Ο όμιλος επιχειρηματικότητας του σχολείου μας, θα λάβει μέρος στην Εμπορική Μαθητική Έκθεση 2017, που διοργανώνει το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου, στο Mediterranean Cosmos (Κόκκινη Πλατεία, επίπεδο 0), από τις 09:30 έως τις 15:00.

Μαθητικός όμιλος επιχειρηματικότητας