ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Βράβευση των καλύτερων αθλητών της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής
18. 05. 2023

Παρουσία του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή (η κεφαλιά του οποίου στο τελικό του Euro 2004 έστειλε στον έβδομο ουρανό όλους τους Έλληνες) και νυν αντιπεριφερειάρχη Ψηφιακής Διακυβέρνησης Κεντρικής Μακεδονίας, Άγγελου Χαριστέα τιμήθηκαν φέτος οι καλύτεροι αθλητές της Σχολής. Η ζεστή εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο εστιατόριο της Σπουδαστικής Εστίας «Αλίκη Περρωτή», κατά τη διάρκεια της οποίας βραβεύτηκαν πέντε αθλητές και αθλήτριες. Συγκεκριμένα:

• Κοσμάς Σιμσίκης (Β’ ΕΠΑΛ) για το μπάσκετ αγοριών
  • Φώτης Κουζιώρτης (Β’ ΕΠΑΛ) για το ποδόσφαιρο αγοριών
  • Μαριαλένα Ψαρούλη (Γ’ ΕΠΑΛ) για το ποδόσφαιρο κοριτσιών
  • Κυριάκος Παπαστεφάνου (Γ’ ΓΕΛ) για το βόλεϊ αγοριών
  • Ερμιόνη Κουκουρδή (Γ’ ΕΠΑΛ) για το βόλεϊ κοριτσιών

Με μία εξαιρετικά εμπνευσμένη ομιλία του, ο Άγγελος Χαριστέας αποκάλυψε πολλά προσωπικά στοιχεία σχετικά με την επιτυχημένη πορεία της ελληνικής εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου στο Euro 2004. Κάλεσε τους μαθητές της Σχολής, να «κυνηγήσουν τα όνειρά τους», υπογραμμίζοντας ότι το «χρυσό» γκολ στα ημιτελικά του Euro 2004 ήταν αποτέλεσμα ατελείωτων ωρών προπόνησης, παρέα με τον Θοδωρή Ζαγοράκη. «Στη ζωή μου, ποτέ δεν κοίταξα πίσω. Μόνο μπροστά. Κάθε μέρα ξυπνάω με έναν στόχο: να είμαι καλύτερος από την προηγούμενη. Τίποτα δεν γίνεται χωρίς κόπο», τόνισε. Απευθυνόμενος στους μαθητές τους είπε ότι σήμερα μπορούν να κάνουν τα πάντα καθώς έχουν την πληροφορία. «Επομένως, αναζητήστε το κίνητρο, δουλέψτε ως ομάδα και πιστέψτε στον εαυτό σας», υπογράμμισε. Τέλος, όταν ρωτήθηκε τι έμαθε τόσα χρόνια που ασχολείται με τον αθλητισμό, απάντησε: «Όταν χτυπήσω, θα σηκωθώ. Όταν τραυματιστώ, θα πρέπει να δουλέψω σκληρά για να επανέλθω. Όταν ο συμπαίκτης μου έχει ανάγκη, θα είμαι εκεί να τον βοηθήσω».

Η βραδιά έκλεισε με τον Άγγελο Χαριστέα να χαρίζει απλόχερα selfies στους μαθητές.

Βράβευση των καλύτερων αθλητών της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής