ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Εργαστήριο Φυτικής Παραγωγής - Μέτρηση CO2 εδάφους πειραματικής καλλιέργειας κηπευτικών
20. 11. 2019

Μαθητές της Β΄ τάξης του  Επαγγελματικού Λυκείου, στο πλαίσιο του εργαστηρίου Φυτικής Παραγωγής, παρακολούθησαν την πρώτη μέτρηση CO2 του εδάφους της πειραματικής καλλιέργειας κηπευτικών στο θερμοκήπιο, το έδαφος της οποίας εμπλουτίζεται με Νανοφυσαλίδες & Μικροοργανισμούς. Η μέτρηση έγινε από τον Δρ. Βασιλικιώτη του τμήματος Agro-ESM του Perrotis College, ο οποίος έδωσε στους μαθητές και τις σχετικές πληροφορίες για την αξία της συλλογής των στοιχείων από τη μέτρηση για την εξέλιξη του πειράματος.