ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Βιωματική δραστηριότητα Β ΕΠΑΛ - 'Βλέπω τον εαυτό μου από ψηλά'
10. 05. 2018

Οι μαθητές της Β’ Επαγγελματικού Λυκείου συμμετείχαν σε βιωματική δραστηριότητα υπό την καθοδήγηση της ειδικής ψυχολόγου, κυρίας Εμμανουέλας Στεργιέλη και του καθηγητή Μαθηματικών του σχολείου μας, κυρίου Σταύρου Βουρβαχάκη.

Στο πλαίσιο της λήξης της σχολικής χρονιάς, οι μαθητές προσκλήθηκαν να "δουν από ψηλά" το σημείο στο οποίο βρίσκονται με τη ζωή τους τώρα. Τι και ποιον έχουν γύρω τους; Τι είναι σημαντικό για τον καθένα αυτή τη στιγμή; Ερωτήματα που όταν απαντούμε δημιουργώντας μία εποπτική εικόνα της ζωής μας, μας βοηθούν να δούμε και προς τα πού αλλού θέλουμε να πάμε.

Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν στην οδηγία, αποτύπωσαν την προσωπική τους εικόνα με χρώματα στο χαρτί και τέλος μοιράστηκαν σε μικρές ομάδες και έπειτα στην ολομέλεια το αποτέλεσμά τους.

Τους ευχαριστούμε πολύ όλους!

Βιωματική δραστηριότητα Β ΕΠΑΛ - 'Βλέπω τον εαυτό μου από ψηλά'