ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Εκπαιδευτική επίσκεψη στην πόλη των Γιαννιτσών
23. 10. 2019

Την Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2019 οι μαθητές των δύο Λυκείων της ΑΓΣ επισκέφτηκαν την πόλη των Γιαννιτσών. Στο πλαίσιο της προσπάθειας που γίνεται τα τελευταία χρόνια ο εορτασμός της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 να υπερβαίνει τα στενά όρια μιας σχολικής γιορτής, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια ομιλία στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου με θέμα την εκτέλεση 110 κατοίκων της πόλης την 14η Σεπτεμβρίου 1944 από τα γερμανικά στρατεύματα και τους Έλληνες συνεργάτες τους. Με παραστατικό τρόπο η κ. Μαρία Τριανταφυλλίδου, υπεύθυνη του Ιστορικού Αρχείου του Δήμου, μας διηγήθηκε τα συγκλονιστικά γεγονότα εκείνης της μέρας. Στη συνέχεια, μαθητές και καθηγητές κατευθύνθηκαν στο χώρο της εκτέλεσης, όπου οι πρόεδροι των δύο δεκαπενταμελών κατέθεσαν στεφάνι.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην πόλη των Γιαννιτσών