ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Διαγωνισμοί οινογευστικής και αξιολόγησης αγελάδων - Παρίσι
03. 03. 2022

Από τις 28 Φεβρουαρίου έως τις 3 Μαρτίου 2022 τέσσερις μαθητές του Επαγγελματικού Λυκείου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής ταξίδεψαν στο Παρίσι.

Ο σκοπός του εκπαιδευτικού ταξιδιού ήταν η συμμετοχή των μαθητών σε δύο διαγωνισμούς που οργανώνονται ετησίως από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης της Γαλλίας. Πιο συγκεκριμένα, στην έκθεση Τροφίμων και Αγροτικών προϊόντων που έγινε στο Παρίσι, οι μαθητές Γιώργος Βούζας και Στέφανος Βαβλάς  συμμετείχαν στον διαγωνισμό γευσιγνωσίας κρασιού και η Ελευθερία Καλαφάτη μαζί με τον Θοδωρή Διαβάτη συμμετείχαν στον διαγωνισμό Ποιοτικής Αξιολόγησης Ζώων. Σημαντική διάκριση στους διαγωνισμούς αυτούς ήτανε η 3η θέση που κατέκτησε ο Βαβλάς Στέφανος στον Ευρωπαΐκό Διαγωνισμό Οινογευστικής.  Η συνολική εκπαιδευτική εμπειρία που αποκόμισαν οι μαθητές που συμμετείχαν, όπως και ο συνοδός καθηγητής  τους κ. Θάνος Κασαπίδης, ήταν εκπληκτική!

Διαγωνισμοί οινογευστικής και αξιολόγησης αγελάδων - Παρίσι