ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Διδασκαλία Ελληνικής Γλώσσας - Station Teaching
24. 01. 2018

Οι μαθητές της Β’ Επαγγελματικού Λυκείου ασκήθηκαν στην ανάπτυξη παραγράφων, στην ορθογραφία και το λεξιλόγιο, μελετώντας το θέμα της διαφορετικότητας και συμμετέχοντας κυκλικά σε τέσσερις σταθμούς εργασίας (station teaching) εργαζόμενοι ανά ομάδες.

Η αίθουσα χωρίστηκε σε τέσσερις σταθμούς και οι μαθητές σε ισάριθμες ομάδες. Η κάθε ομάδα είχε στη διάθεσή της 15 λεπτά για να ολοκληρώσει τη δραστηριότητα του κάθε σταθμού, έπειτα έπρεπε να μετακινηθεί στον επόμενο.

Έτσι, οι μαθητές:

• Ασκήθηκαν στους τρόπους ανάπτυξης παραγράφου.
  • Σχεδίασαν διάφορα επαγγέλματα, με σκοπό να συζητήσουμε πάνω στα στερεότυπα που έχουμε για το καθένα τους.
  • Συνέγραψαν μια παράγραφο πάνω στη διαφορετικότητα.
  • Ασκήθηκαν, μέσω του iPad, στην ορθογραφία και το λεξιλόγιο.
Διδασκαλία Ελληνικής Γλώσσας - Station Teaching