ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Πρόγραμμα επισκέψεων σε αγροδιατροφ. επιχειρήσεις – SELECTA HELLAS
08. 04. 2019

Στις 4 Απριλίου,  οι μαθητές της Β΄ τάξης του Επαγγελματικού Λυκείου, επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις της εταιρείας SELECTA HELLAS στο Ερατεινό Καβάλας. Στις εγκαταστάσεις  της εταιρείας παράγονται έρριζα μοσχεύματα καλλωπιστικών ανθοκομικών φυτών με τη χρήση της γεωθερμικής ενέργειας και το μεγαλύτερο μέρος αυτών εξάγονται σε όλο τον κόσμο. Τα μοσχεύματα εισάγονται από το εξωτερικό και με τις κατάλληλες εργασίες και συνθήκες και με την βοήθεια του υπόγειου θερμού νερού για την θέρμανση, γίνεται η ανάπτυξη ριζών και παράγονται καλλωπιστικά ανθοκομικά φυτά. Οι μαθητές ενημερώθηκαν με πολλές λεπτομέρειες για όλες αυτές τις διαδικασίες και είδαν από κοντά τις εργασίες κατά την διάρκεια της ξενάγησης τους.

Πρόγραμμα επισκέψεων σε αγροδιατροφ. επιχειρήσεις – SELECTA HELLAS