ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Πρόγραμμα επισκέψεων σε αγροδιατροφ. επιχειρήσεις - Alpha Lavender
24. 10. 2018

Στις 24/10/2018 οι μαθητές της Γ ΕΠΑΛ των ειδικοτήτων Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής, επισκέφθηκαν στο πλαίσιο των μαθημάτων τους την εταιρεία Alpha Lavender, μια ελληνική εταιρεία ειδικευμένη στην παραγωγή αρωματικών - φαρμακευτικών φυτών, φυσικών αιθερίων ελαίων και αρωματικών προϊόντων και τα προϊόντα εξάγονται στις ΗΠΑ, Γαλλία, Ιαπωνία ειδικευμένες στην παραγωγή καλλυντικών, αρωματικών προϊόντων, αρωμάτων, φαρμακευτικών προϊόντων και προσθέτων τροφίμων.  Η εταιρεία παράγει πολλαπλασιαστικό υλικό λεβάντας, καλλιεργεί λεβάντα σε ιδιόκτητους αγρούς, αλλά και επεξεργάζεται τη λεβάντα, όπου μέσω απόσταξης παραλαμβάνεται το αιθέριο έλαιο της λεβάντας. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα φυτώρια και στους αγρούς που καλλιεργείται η λεβάντα, καθώς και στο αποστακτήριο, ενω πληροφορήθηκαν για τα προβλήματα, καθώς και το μέλλον της καλλιεργειας της λεβάντας στην Ελλάδα.

Πρόγραμμα επισκέψεων σε αγροδιατροφ. επιχειρήσεις - Alpha Lavender