ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Αγιασμός - εγκαίνια του νέου κτηρίου “Pantelis Panteliadis
12. 09. 2022

Τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 τελέστηκε ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά στο Γενικό και Επαγγελματικό Λύκειο. Η ημέρα ήταν ιδιαίτερα ξεχωριστή για τη Σχολή και τους μαθητές της, αφού πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια του νέου κτηρίου “Pantelis Panteliadis High School”.  Η ανέγερση των νέων εγκαταστάσεων του Δευτεροβάθμιου Προγράμματος αποτέλεσε δωρεά της οικογένειας Παντελιάδη, ο οποίος ήταν απόφοιτος της τάξης του 1954 της Σχολής και διαχρονικά στήριζε το ιστορικό Πρόγραμμα Υποτροφιών του Ιδρύματος. Εκπροσωπώντας την οικογένεια Παντελιάδη, ο Πρόεδρος και Διευθύνων σύμβουλος της METRO, Αριστοτέλης Παντελιάδης,  ευχήθηκε στα παιδιά καλή σχολική χρονιά αναφέροντας ότι «κάθε ιστορία επιτυχίας που ακούτε, θα μπορούσε να είναι η δική σας ιστορία». Για «μία σημαντική δωρεά, ενός σημαντικού ανθρώπου, που υλοποιήθηκε χάρη σε μία σημαντική και αγαπημένη οικογένεια», έκανε λόγο ο Πρόεδρος της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, Dr Jeff Lansdale.  Σύντομους χαιρετισμούς και ευχές για «καλή σχολική χρονιά» απεύθυναν ο Πρόεδρος του Συμβουλίου των Εφόρων της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, Στέφανος Παντελιάδης, ο απόφοιτος της ΑΓΣ, Κωνσταντίνος Κράββας, οι Διευθυντές Μανώλης Πεδιωτάκης (ΓΕΛ) και Απόστολος Βουρκούδης (ΕΠΑΛ) και εκπροσωπώντας την οικογένεια Lansdale, η Χριστίνα Lansdale Willis.

Αγιασμός - εγκαίνια του νέου κτηρίου “Pantelis Panteliadis