ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Πρόγραμμα ανταλλαγών Ολλανδία
04. 09. 2019

Φέτος, για πρώτη φορά,  ξεκίνησε ένα πρόγραμμα ανταλλαγών με το σχολείο  «Carmel College Salland» και βρίσκεται στην πόλη Raalte της Ολλανδιας. Στο πρόγραμμα έλαβαν μέρος οι μαθητές Γιώργος Λυσίτσας, Ματίνα Πύργου, Ευαγγελία Γιαγκόζογλου, Ιωάννα Κωνσταντινίδου, Απόστολος Καραλιόλιος και Θαλής Τσιωνάς με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Βασίλη Γαρίτση.Οι μαθητές μας καθ΄ όλη τη διάρκεια του προγράμματος φιλοξενήθηκαν σε έξι διαφορετικές οικογένειες, αφού το συγκεκριμένο σχολείο δεν διαθέτει οικοτροφείο. Το σχολείο είχε οργανώσει ένα πρόγραμμα επισκέψεων σε φάρμες και μονάδες μεταποίησης του αγροδιατροφικού τομέα. Επίσης μια ημέρα αφιερώθηκε προκειμένου να επισκεφτούν τα παιδιά την πόλη του Άμστερνταμ,  όπου έκαναν βόλτα με βάρκα στα κανάλια της πόλης και είδαν κάποια αξιοθέατα. Την τελευταία ημέρα του προγράμματος οι μαθητές μας έκαναν μια παρουσίαση σε συνεργασία με τους μαθητές που τους φιλοξενούσαν προκειμένου να εκφράσουν τις εμπειρίες που είχαν ζήσει μαζί με τους Ολλανδούς μαθητές στη διάρκεια του προγράμματος καθώς και τις προσδοκίες τους για το μέλλον.

Πρόγραμμα ανταλλαγών Ολλανδία