ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Πρόγραμμα ανταλλαγών - Επίσκεψη Ουγγρικού σχολείου στην Σχολή
01. 10. 2023

Για μία εβδομάδα, από τις 26 Σεπτεμβρίου έως την Τρίτη 3 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη ενός γκρουπ από το Kiskoros της Ουγγαρίας με 7 μαθήτριες και 2 συνοδούς καθηγήτριες στο πλαίσιο του προγράμματος ανταλλαγών με τα Λύκεια της Σχολής μας. Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και να συμμετάσχουν σε μαθήματα Αγγλικών σε διαφορετικές τάξεις με τη βοήθεια των καθηγητριών μας και των Ελλήνων μαθητών φυσικά. Καθημερινά έκαναν πρακτική άσκηση σε διαφορετικά τμήματα της φάρμας (στο πτηνοτροφείο, στο γαλακτοκομείο, στο οινοποιείο και στα θερμοκήπια) και επισκέφτηκαν σημαντικά αξιοθέατα της πόλης μας αλλά και της ευρύτερης περιοχής (Λευκός Πύργος, το οινοποιείο του αποφοίτου μας Δαλαμάρα στη Νάουσα, το αρχαιολογικό μουσείο στη Βεργίνα). Το Σαββατοκύριακο οι μαθήτριες διέμειναν σε οικογένειες μαθητών και μαθητριών της Σχολής και γνώρισαν από κοντά την ελληνική φιλοξενία.

Πρόγραμμα ανταλλαγών -  Επίσκεψη Ουγγρικού σχολείου στην Σχολή