ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Club Κινηματογράφου - 1ο Βραβείο Μαθητικής Ταινίας
01. 03. 2018

Η ομάδα κινηματογράφου των λυκείων μας, αποτελούμενη από 11 μαθητές και καθοδηγούμενη από τον καθηγητή του σχολείου, κύριο Γιάννη Γκόγκο, κέρδισε το 1ο βραβείο μαθητικής ταινίας στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό "Το ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι" της Γενικής Γραμματείας Θρησκευμάτων του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και του Εβραϊκού Μουσείου της Ελλάδος.

Η όμορφη ταινία μικρού μήκους με τίτλο "Το κυνηγητό" συσχετίζει το διωγμό των Ελλήνων Εβραίων από τους Γερμανούς στο Β’ παγκόσμιο πόλεμο με το σχολικό εκφοβισμό σήμερα. Κριτήρια αξιολόγησης των ταινιών αποτέλεσαν η συνάφεια με το θέμα, η πρωτοτυπία, η αισθητική απόδοση και η υλοποίηση των στόχων που τέθηκαν.