ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Ημέρα Ιδρυτή
29. 05. 2019

Το πρωινό της 29ης Μαΐου,  παρουσία του Προέδρου της Σχολής, πραγματοποιήθηκε στον χώρο μπροστά από την προτομή του Δρα Τζον Χένρι Χάουζ η καθιερωμένη τελετή αφιερωμένη στην Ημέρα του Ιδρυτή της. Οι μαθητές των Λυκείων διάβασαν κείμενα που αναφέρονταν στη ζωή και στο όραμα του Δρα Χάουζ, ο οποίος 115 χρόνια πριν ονειρευόταν μια εκπαίδευση με αρχές που διέπουν ακόμη και σήμερα την εκπαίδευση στη Σχολή και αποτελούν τη βάση για πολλές σύγχρονες παιδαγωγικές. Η σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε με την κατάθεση στεφάνου από τους προέδρους των δεκαπενταμελών συμβουλίων.

Ημέρα Ιδρυτή