ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Πρόγραμμα ανταλλαγών Ουγγαρία
05. 09. 2019

Το πρόγραμμα ανταλλαγής διήρκεσε από τις 15-22 Ιουνίου 2019 και περιλάμβανε κυρίως επισκέψεις. Στα παιδιά έγινε ξενάγηση σε μονάδα παραγωγής κρασιού, στο μουσείο πάπρικας και στο εργαστήριο κατασκευής πορσελάνης. Επίσης προκειμένου να αφουγκραστούν στο βέλτιστο τον τόπο, επισκέφτηκαν τη λαϊκή αγορά (στο Kiskőrös), τις τεχνητές λίμνες (σε διπλανό του Kiskőrös χωριό) και έγινε επίσκεψη στο διαδραστικό μουσείο ιστορίας (στο Kiskőrös). Εξάλλου οι μαθητές μας παραβρέθηκαν στην τελετή αποφοίτησης σχολείου Petofiστον καθεδρικό ναό του Kiskőrös. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με επίσκεψη στη Βουδαπέστη. Εκεί τα παιδιά επισκέφτηκαν τη Βασιλική του Αγίου Στεφάνου, περπάτησαν τη γέφυρα Chain, είδαν το φωτισμένο Κοινοβούλιο και τον λόφο Gellert, ανέβηκαν στο σπίτι του Houdini, πέρασαν από τον Πύργο των Ψαράδων και ανέβηκαν στο BudapestEye. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι εξής μαθήτριες: Ευμορφία Σπανούδη, Νικολέτα Πελαγίδου, Μαριάνθη Παπανικολάου, Ιωάννα  Νάνου, Κατερίνα Αδαμίδου και Κωνσταντίνα Ξύδη. Συνοδός καθηγήτρια: Μελίνα Μπρόζου.

Πρόγραμμα ανταλλαγών Ουγγαρία