ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Υποδοχή μαθητών για τη νέα σχολική χρονιά
14. 09. 2020

Την Δευτέρα 14 και Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου το Γενικό και Επαγγελματικό Λύκειο υποδέχθηκαν  τους νέους και τους παλιούς μαθητές. Η φετινή όμως υποδοχή δεν είχε καμία σχέση με τις προηγούμενες λόγω της πανδημίας του κορονοϊού. Το βασικό στοιχείο της ήταν τα μέτρα προστασίας που ελήφθησαν για την υγεία των μαθητών και των γονέων που τους συνόδευαν. Πιο συγκεκριμένα μαθητές και γονείς χωρίστηκαν σε προκαθορισμένα γκρουπ προκειμένου να αποφευχθεί ο συνωστισμός, έγινε θερμομέτρηση των εισερχομένων στα κτήρια των σχολείων με τη χρήση ειδικού θερμομέτρου υπερήχων, ενώ οι μαθητές εξετάστηκαν από τους δύο γιατρούς της Σχολής προκειμένου να αποφευχθεί κάποιο πιθανό κρούσμα. Τα παιδιά συνοδευόμενα από ένα μόνο γονέα τακτοποίησαν τα πράγματά τους στα δωμάτια των οικοτροφείων και οι νέοι μαθητές ακολούθησαν πρόγραμμα προσανατολισμού, ώστε να διευκολυνθεί η προσαρμογή τους στα σχολεία.  Ακόμη και ο αγιασμός ξέφυγε από τη καθιερωμένο τυπικό αφού πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου στην αυλή του σχολείου ενώπιον μικρού αριθμού μαθητών, καθηγητών και μελών του προσωπικού. Στη συνέχεια ο ιερέας πέρασε από τις αίθουσες για να ευλογήσει εκεί τους υπόλοιπους μαθητές.

Υποδοχή μαθητών για τη νέα σχολική χρονιά