ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Ρυθμός και κίνηση με Tumbao
03. 04. 2017

Μια διαφορετική μορφή χορού και γυμναστικής από τη Βενεζουέλα είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν οι μαθήτριες του σχολείου μας. Ο χορός λέγεται Tumbao που σημαίνει ρυθμός, κίνηση και θεωρείται ότι ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του Tumbao που εκφράζεται στο περπάτημά του και γενικά στον τρόπο με τον οποίο κινείται.

Πρόκειται για έναν συνδυασμό αεροβικών κινήσεων με τεχνικές χορού που βοηθούν στο σώμα να εκφραστεί. Οι χορογραφίες έχουν τα βασικά βήματα λάτιν χορών (salsa, bachata, merenque, reggaeton) σε συνδυασμό με αερόβια κίνηση.

Όσο για τα οφέλη του ως μορφή άσκησης; Το Tumbao είναι μια μορφή έντονης αεροβικής άσκησης, που σημαίνει ότι αυξάνει τους παλμούς της καρδιάς, επιταχύνοντας το μεταβολισμό, ενώ γυμνάζει με έναν πολύ ευχάριστο και εκτονωτικό τρόπο όλες τις μυϊκές ομάδες του σώματος.

Ρυθμός και κίνηση με Tumbao