ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Διάλεξη Νίκου Μαραντζίδη
09. 11. 2018

Την Παρασκευή 9 Νοεμβρίου ο καθηγητής του Τμήματος Βαλκανικών Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Νίκος Μαραντζίδης μίλησε στα παιδιά της Γ Γενικού Λυκείου με θέμα: "Η ιστορία της Θεσσαλονίκης υπό το πρίσμα των ποδοσφαιρικών της ομάδων". Ο κ.Μαραντζίδης προσκλήθηκε από την κ. Πασχαλούδη και τον κ. Γουγούση οι οποίοι διδάσκουν Ιστορία και Νεοελληνική Γλώσσα. Η ομιλία αναφερόταν σε θέματα ιστορίας και αθλητικής ιστορίας αλλά κυρίως ανέλυε τη διαδικασία συγκρότησης ταυτότητας μέσα από τη συμμετοχή σε αθλητικές δραστηριότητες και συλλόγους.

Διάλεξη Νίκου Μαραντζίδη