ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
INNOVATION SUMMIT 2022
18. 02. 2022

17 μαθητές και μαθήτριες του Γενικού και Επαγγελματικού Λυκείου συμμετείχαν στο on line Innovation Summit που διοργανώθηκε για άλλη μια χρονιά από το ACS American Community Schools (Αθήνα), μαζί με το Hisar School (Κωνσταντινούπολη).

Το InnovationSummitείναι ένα καινοτόμο μαθητικό συνέδριο έρευνας και συνεργασίας. Οι μαθητές από τα 3 σχολεία προετοιμάζουν και υλοποιούν όλα τα στάδια του συνεδρίου από τα workshopsμέχρι το πρόγραμμα, μεταλαμπαδεύοντας τις γνώσεις τους σε συνομήλικους. Η θεματική ποικίλει από Επιχειρηματικότητα και Προγραμματισμό μέχρι Ανακύκλωση και Ψυχολογία.

Οι μαθητές της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, στο πλαίσιο των καλών πρακτικών  και της προώθησης της αειφορίας, μας εκπροσώπησαν με τα παρακάτω περιβαλλοντικά workshops:

GreenestCountries: Ελεάνα Γιαννούλα & Νικόλας Κατσαρός

The3Rs: Ειρήνη ΚαλαΪτζίδου & Άγγελος Μαμόπουλος