ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού
07. 10. 2019

Τη Δευτέρα 7 Οκτωβρίου οργανώθηκε στα Λύκεια της Σχολής η «Μέρα Σχολικού Αθλητισμού». Η ημέρα ξεκίνησε στο Στάντι Χολ με καλεσμένη την κ. Πόλη (Πολύμνια) Σαρέγκου, παλιά καλαθοσφαιρίστρια, η οποία μίλησε στους μαθητές για την ιδιαίτερη σχέση της με τη Αμερικανική Γεωργική Σχολή, αλλά και την καριέρα της. Πιο συγκεκριμένα, εξομολογήθηκε στα παιδιά ότι μεγάλωσε στο campus, επειδή ο πατέρας της εργαζόταν και διέμενε σ΄ αυτήν. Στη συνέχεια προκάλεσε εντύπωση το γεγονός ότι γνώρισε το μπάσκετ σε μεγάλη σχετικά ηλικία (16 ετών), αφού προηγουμένως ήταν αθλήτρια κωπηλασίας. Αξιοποίησε όμως το ταλέντο της και με συστηματική προσπάθεια έφτασε στο σημείο να παίξει μπάσκετ όχι μόνο σε ελληνικούς συλλόγους αλλά και στην Ισπανία, η οποία διαθέτει το κορυφαίο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο γυναικείο μπάσκετ. Παράλληλα η κ. Σαρέγκου αγωνίστηκε στην εθνική ομάδα της Ελλάδας της οποίας υπήρξε αρχηγός και κορυφαία σκόρερ όλων των εποχών. Με την εθνική συμμετείχε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 και κατέκτησε την 7η θέση. Χάρη σε αυτή την επιτυχία της χρίστηκε Ολυμπιονίκης.

Μετά τη ομιλία της η κ. Σαρέγκου συμμετείχε και στο υπόλοιπο πρόγραμμα της ημέρας κοουτσάροντας μια ομάδα μαθητών στο αγώνα μπάσκετ που διοργανώθηκε. Εκτός από τον παραπάνω αγώνα το πρόγραμμα περιελάμβανε αγώνες τρεξίματος, σκυταλοδρομίες, διελκυστίνδας, πιγκ-πογκ, βόλεϊ και ποδοσφαίρου 5Χ5.

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού