ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Διδασκαλία Αγγλικής Γλώσσας
16. 05. 2017

Η εκμάθηση της αγγλικής γλώσσας αποτελεί έναν από τους βασικούς άξονες του εκπαιδευτικού προγράμματος του Επαγγελματικού Λυκείου της Α.Γ.Σ. Η διδασκαλία γίνεται σε ολιγομελή τμήματα, όχι μόνο κατά τη διάρκεια της πρωινής ζώνης, αλλά και στο πλαίσιο του απογευματινού προγράμματος εκπαίδευσης.

Οι μαθητές συμμετέχουν σε ομίλους ανάγνωσης και θεάτρου, σε μαθητικά συνέδρια προσομοίωσης του ΟΗΕ (TMUN, ACMUN), καθώς και σε προγράμματα ανταλλαγών σε χώρες της Ευρώπης και στις ΗΠΑ. Έχουν επίσης την ευκαιρία να λάβουν μέρος σε εξετάσεις πιστοποίησης της αγγλικής γλώσσας, οι οποίες διοργανώνονται στην ΑΓΣ, ενώ αλληλεπιδρούν καθημερινά με φοιτητές από την Αμερική (fellows), οι οποίοι διαμένουν στη Σχολή.

Διδασκαλία Αγγλικής Γλώσσας