ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Καλοκαιρινό πρόγραμμα - McNeese University, Louisiana, USA
21. 02. 2018

Ο υπεύθυνος του καλοκαιρινού προγράμματος στο Πανεπιστήμιο McNeese της Λουιζιάνα των Η.Π.Α, κύριος Νίκος Κυρίτσης, Διευθυντής του τμήματος Engineering, ενημέρωσε τους μαθητές του σχολείου μας σχετικά με τη δυνατότητά τους να διαμείνουν στην Αμερική για τρεις εβδομάδες, να παρακολουθήσουν εργαστηριακά μαθήματα στους τομείς Φυτικής Παραγωγής, Ζωικής Παραγωγής και Τεχνολογίας Τροφίμων και να χρησιμοποιήσουν σύγχρονα μηχανήματα και εξοπλισμό.

Οι μαθητές έχουν επίσης την ευκαιρία να επισκεφθούν το εργαστηριακό σφαγείο και εργαστήριο κρεατοσκευασμάτων του Πανεπιστημίου, καθώς και πολλές άλλες μονάδες μεταποίησης προϊόντων αγροτικής παραγωγής.  Επιπλέον τους δίνεται η δυνατότητα να παρακολουθήσουν αγώνες rodeo, ιππόδρομο αλλά και μαθήματα λάσο.

Παράλληλα ξεναγούνται στα κέντρα προστασίας της άγριας ζωής όπου είδαν φυτά, πουλιά και ζώα (κυρίως αλιγάτορες) κάνοντας βόλτα με αερόβαρκες μέσα σε λίμνες και βάλτους. Η επίσκεψη φυσικά έχει και ψυχαγωγικό χαρακτήρα. Κατά τη διάρκεια των Σαββατοκύριακων  επισκεφθήπτονται το διαστημικό σταθμό της NASA, το μουσείο επιστημών, ενώ γνωρίζουν και την πόλη της Νέας Ορλεάνης, όπου παίρνουν μια γεύση από τον τρόπο διασκέδασης των Αμερικανών και επισκέπτονται μεγάλα εμπορικά κέντρα.

Καλοκαιρινό πρόγραμμα - McNeese University, Louisiana, USA