ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Αειφόρα συστήματα κατεργασίας
16. 10. 2019

Στο πλαίσιο του μαθήματος  της Γ ΕΠΑΛ φυτά μεγάλης καλλιέργειας πραγματοποιήθηκε σπορά δυο αγροτεμαχίων με σιτάρι.Σε ένα αγροτεμάχιο εφαρμόστηκε η κλασική μέθοδος προετοιμασίας – σποράς, ενώ στο δεύτερο αγροτεμάχιο εφαρμόστηκε το σύστημα μηδενικής κατεργασίας - απευθείας σποράς. Η σπορά πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές με συνεργασία με συνάδελφους γεωτεχνικούς.
Η εταιρία AGER μας παραχώρησε την σπαρτική, και ο κ. Γιώργος Πέσιος και ο κ. Παναγιώτης Χατζηαγόρου, στελέχη της εταιρίας και απόφοιτοι της Σχολής μετέφεραν την τεχνογνωσία τους στους μαθητές μας. Επίσης σημαντικές οδηγίες για την σπορά πρόσφεραν ο κ. Καβαλάρης Χρήστος  από την εταιρία ΕΠΑΚΣ, εταιρία προώθησης αειφορικών καλλιεργητικών συστημάτων.

Αειφόρα συστήματα κατεργασίας