ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Μια «Ηχο-ιστορία», πέρα από κάθε φαντασία!
23. 03. 2017

Ένας απλός περίπατος στη Γεωργική Σχολή, μπορεί να γίνει έμπνευση για μια ιστορία μουσική!

Το θρόισμα των φύλλων στο ανοιξιάτικο αεράκι, τα τιτιβίσματα των πουλιών στο καλωσόρισμα της νέας εποχής, μέχρι και τα βήματα των ανθρώπων γύρω μας, απέκτησαν ρόλο πρωταγωνιστικό στη σύνθεση μιας μοναδικής «ηχο-ιστορίας»! Με οδηγό μας τη δασκάλα Μουσικής του Δημοτικού σχολείου μας, κυρία Αλεξάνδρα Καραμούτσιου, μεταμορφωθήκαμε σε μουσικούς «ντεντέκτιβ»  και ξεναγηθήκαμε σε μουσικά μονοπάτια που ποτέ άλλοτε δεν είχαμε περπατήσει! Πώς;

Αρχικά, γίναμε παρατηρητές του περιβάλλοντος γύρω μας, αναγνωρίζοντας  και καταγράφοντας κάθε μικρό ή μεγάλο ήχο που έπεφτε στην αντίληψή μας.

Έπειτα, προσπαθήσαμε να γίνουμε οι ίδιοι μας ηχητικές πηγές με εργαλείο το σώμα μας.

Αφού συγκεντρώσαμε πια αρκετό υλικό προς συζήτηση και… κατόπιν ψηφοφορίας, καταλήξαμε στον πλέον αγαπημένο ήχο της τάξης μας που, δεν ήταν άλλος, από το κελάηδημα των πουλιών!

Έτσι λοιπόν, στο δεύτερο και τελευταίο μέρος της μουσικής αυτής περιπέτειας, η κυρία Αλεξάνδρα μας επιφύλασσε μια έκπληξη: ο αγαπημένος ήχος ντύθηκε με μουσική, συνάντησε τα λόγια κι… έγινε τραγούδι!

«Χελιδονάκι πέταξε

βρήκε πύργο κι έκατσε