ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Insect walking on water (Stem activity)
23. 05. 2018

Σε γενικές γραμμές όλα τα έντομα έχουν την ικανότητα να εκμεταλλεύονται την επιφανειακή τάση του νερού κι έτσι να περπατούν πάνω σε αυτό. Εμείς σταθήκαμε περισσότερο στο κουνούπι και μάλιστα στα πόδια του, τα οποία επιστήμονες μελέτησαν και κατέληξαν ότι το μυστικό βρίσκεται στην οριζόντια επαφή του άκρου με την επιφάνεια του νερού! Αυτό το εύρημα λάβαμε υπ' όψιν μας στην κατασκευή των δικών μας εντόμων, τα οποία στη συνέχεια δοκιμάσαμε στο νερό. Οι επιστήμονες σκέφτονται τα ευρήματά τους να τα αξιοποιήσουν για την κατασκευή μικρών ρομπότ που περπατούν στο νερό. Τα κουνούπια, πάντως, χρησιμοποιούν αυτήν την ικανότητά τους για να γεννούν αβγά λίγο κάτω από την επιφάνεια των στάσιμων υδάτων!